Kuidas valida telki?

Postitas Kadri Paide, juuli 12, 2016

10 praktilist soovitust telkijale
Eestis jagub telkimishooaega vaid mõneks kuuks, kuid seda varmamad oleme suvest viimast võtma. Et telkimisest saaks mõnus ja mugav kogemus, annab Hansaposti tootejuht Kadri Paide 10 praktilist nõuannet:
10 praktilist soovitust telkijale

1. Halvim, mis telkides juhtuda saab, on sisse imbuv vihmavesi. Telkide pakendile on alati märgitud vihmakindlus millimeetrites. Kui telkimissoov on ühel vihmavabal ööl aastas, siis piisab alla 1000 mm märgistusega telgist, aga perega nädalaks matkama minnes peaks jääma vastav number 1500 ja 2000 vahele. Selline vahemik peab kenasti vastu suvisele vihmasabinale. Ekstreemse paduvihmas telkimise soovi korral tuleb kiigata 3000 mm telkide poole. Veekindluse huvides võiks olla telgi väliskihi ja sisekihi põranda õmblused olla teibitud.

2. Arvesta, et enamik telke ei kannata eredat päikesekiirgust – see vähendab veekindlust ja telgi tugevust ning muudab värvi. Seega pole mõistlik matkamiseks mõeldud kallist telki lasta lastel nädalate viisi päikeselises aias mängimiseks kasutada, pigem soeta selleks teine ja soodsa hinnaga telk.

3. Sääsevõrguga ventilatsiooniavad aitavad takistada nii ebamugavust tekitava kondensvee tekkimist kui tõrjuda tüütuid putukaid.

4.  Kui telgid kogu perega, siis vali ruumikas telk, kus saab püsti seista. Kuigi hädapärast mahub neljaliikmeline pere ka kolmekohalisse telki, siis mugavuse ja telkimislusti huvides võiks valida hoopis viiekohalise. Peretelgil võiks olla avar eeskoda, mille varju alla saavad vanemad koos laua ja toolidega kolida, kui lapsed juba magavad.

5. Tasub teada, et aastaringseks kasutamiseks mõeldud kallid profitelgid on reeglina väikesed, mõeldud ekstreemsetesse oludesse ega sobi perepuhkuseks. Küll on sellise telgiga hea ööbida nii kõrgmäestikes kui lähispolaaraladel. Lihtsa peretelgi ja profitelgi vahele jäävad veel nn nelja aastaaja matkatelgid, mis taluvad mõõdukalt külmakraade ja lund. 

6. Halva ilma korral annavad telgile eelise topeltsissepääsud. Kui telgis on mitu matkajat saab kasutada üht sisenemiseks ja teist väljumiseks, eriti oluline on see tormi korral, mil väljuda tuleb alati allatuult. 

7. Kui reisid autoga, siis pole telgi kaal üldjuhul oluline, aga kui telki tuleb kanda käes, seljas või jalgrattal, on see tähtis tegur.

8. Telki ostes kontrolli, kas kõik kinnitusvahendid ja muud strateegilised kohad on tugevdatud konstruktsiooniga. Tugevdused on olulised nii selleks, et telk tuulega ära ei lendaks kui ka selleks, et vesi ja niiskus nurkadest sisse ei imbuks.

9. Telgiga võrdselt tähtis on magamiskott, mis peab olema soojapidav, hingav ja kerge. Magamiskotti ostes jälgi, milline on sellele märgitud mugavustemperatuuride vahemik ehk millise temperatuuri juures tagab kott parima une.

10. Pärast kasutamist tuleb telk alati puhastada ja niiske telk kuivatada, nii on selle eluiga pikem. Paraku on siin omamoodi dilemma – kui pakid kokku niiske telgi, läheb see hallitama. Kui jätad telgi liiga pikaks ajaks lõõskava päikese kätte kuivama, muudab UV-kiirgus telgi katte hapraks. Seega tasub telki võimalusel kuivatada varjulises kohas.

Artikkel ilmus 22.06.2016, Delfi Reisijuht
Vaata matkakomplekte ja telke