Murutraktor aitab säästa aega ja raha

Postitas Kristjan Kull, august 19, 2016

Kui koduaia muru niitmisele kulub kaks tundi või enam, on see selge märk, et niiduk tuleks traktori vastu välja vahetada. Lisaks nelja-viiekordsele ajavõidule kulub suurelt maa-alalt muru niitmisel traktoriga ka vähem kütust. Konkreetne rahaline ja ajaline võit sõltub siiski paljudest detailidest – aia suurusest ja reljeefist, masina võimsusest ja sellest, kui palju on muru vahel iluaia saarekesi, peenraid, puid ja marjapõõsaid.

Murutraktor

Kui muru on palju ja lillepeenraid mõõdukalt, on murutraktor parim valik. Üldjoontes võib öelda, et traktor sobib aeda, mille suurus on 2000 ruutmeetrit või enam, väiksemates hoovides saab hakkama ka muruniidukiga. Samas ei saa ainult ruutmeetrite arvust lähtuda, palju sõltub ka statsionaarsetest aiarajatistest, peenardest ja teistest murutraktori vaates takistavatest teguritest. Murutraktori kõrvale võiks soetada ka trimmeri, millega treppide äärtest ning puude ja kivide ümbert mahajäänud murutuustid ära niita.

Kui maja ümber on väike iluaed, kus on palju lilli, põõsaid, viljapuid, soppe ja saarekesi, pole murutraktor parim valik. Sellisel juhul tasub jääda kas muruniiduki juurde või soetada murutraktorist uhkem masin – raider. See on liigendatud roolisüsteemiga, suure manööverdamisraadiuse ja ees asetseva lõikeosaga masin, mis muudab niitmise põõsaste ja lillepeenarde vahelt lihtsaks ja mugavaks. Raider on justkui traktor, mis pääseb pea igale poole ligi. Raideil on siiski traktoriga võrreldes üks miinus – sellel pole statsionaarset kogujat, millega niidetud muru kokku korjata. Lisaks on raiderite hinnad reeglina mõnevõrra kõrgemad kui murutraktoritel, aga näiteks suure viljapuuaia puhul tasub see investeering end kindlasti ära.

Millal eelistada võimsamat traktorit?
Murutraktorite hinnakäärid on päris suured, jäädes üldjoontes 1500 ja 3500 euro vahele. Raiderite hinnad algavad 2000 eurost ja võivad ulatuda kuni 5000 euroni. Hind sõltub nii tootjast ja tootjamaast kui ka mõistagi võimsusest ja lisavarustusest. Reeglina on kõige kõrgema hinnaga Ameerikas toodetud traktorid ning soodsamad Hiina päritolu masinad. Murutraktorit ostes on oluline müüjalt uurida, kas hooldust ja garantiiremonti Eestis tehakse.

Murutraktori hind sõltub suuresti ka võimsusest. Siinkohal tuleb endale esitada mitu küsimust: kas niidetakse vaid laugelt maalt muru või on soovi traktoriga ka käru vedada, selle ette talvel lumesahka kinnitada või on maastik vooreline ning suurte tõusudega. Kui niidetakse vaid iluaiast muru, siis pole võimas masin tarvilik, kuid kõigil teistel puhkudel on oluline, et masin lisakoormusega toime tuleb. Kui tegu on künkliku Lõuna-Eesti maastikuga, siit tasub eelistada võimsat, kuid kitsama lõikealaga murutraktorit. Omamoodi lisakoormuseks on ka muru kokkukoguja. Statsionaarse kogujaga masinatel on vajamineva lisavõimsusega arvestatud, kuid hiljem kogujat soetades peaks vaatama, kas masin kannatab täiendavat koormust.

Kui on soov osta juba olemasolevale murutraktorile lumesahk või järelkäru, siis on samuti mõistlik järele vaadata, kas võimsust jagub piisavalt ja kas sahka saab traktori külge kinnitada. Kui masin ei ole väga võimas, võib saada abi rattakettidest ja kergematel mudelitel ka lisaraskusest, aga kahjuks suure koguse raske lumega nõrgema mootoriga murutraktor toime ei tule.

Lisavarustus teeb niitja elu lihtsamaks
Murutraktorit valides tuleb teha otsus, kas eelistada masinat, mis viskab muru välja, korjab selle kogujasse või teeb murust multši. Kõrge muru ja suure maalapi puhul võib olla võrdlemisi ebameeldiv pärast muru kokku riisuda, seega tasub koduaia puhul eelistada kas kogujaga lahendust või muru multšiks peenestavat masinat. Viimane on siiski tõhus vaid sagedase muruniitmise korral, kõrget heina see masin peenikeseks hekseldada ei suuda. Kui on soov soetada kogujaga murutraktor, siis eelista mudelit, millel on koguja standardvarustuses. Sellisel juhul ei teki kindlasti probleeme omavahelise sobivusega. Reeglina saab kõigile murutraktoritele kogujat ka hiljem lisada, aga siis tuleb jälgida, kuidas need omavahel ühilduvad, näiteks enamikel traktoritel on lõikeosa kõhu all, aga leidub ka külgväljaviskega masinaid. Eraldi on müügil ka multši tegemise komplektlahendus, milleks paigaldatakse traktorile multšiklapp ja spetsiaalne tera.

Nii nagu autodel, on ka murutraktoritel kolme käigukasti tüüpi – automaat, poolautomaat ja manuaal. Automaatkäigukast pakub suuremat kasutusmugavust ning on ka pisut kõrgema hinnaga. Seda tüüpi käigukast on soovitatav neile, kellel on aias palju manööverdamist ning tagurdamist, sest käiguvahetus on kiirem ja sujuvam.

Murutraktorit ostes on oluline vaadata ka selle lõikelaiust. Kui aed on suur ja seda katab peamiselt muru, tasub valida laiem lõikelaius. Kui aias on palju takistusi ja künkaid, eelista kitsama lõikelaiusega murutraktorit.

Mõnevõrra vähemolulised detailid, mida traktorit ostes jälgida, on rataste suurus, kütusepaagi mahutavus ja masina enda kaal. Reeglina on võimsamatel traktoritel nii suuremad rattad kui kütusepaak. Enamasti pole murutraktorid kunagi nii rasked, et pinnasele liiga teha, aga kui tegu on soisema maaga, võiks ka kaalunumbrit vaadata. Küll pole ühegi traktoriga soovitatav sõita peale värskelt istutatud murule – nii maapinnale kui murule tuleb anda aega tugevust koguda.

Kõigi masinate eest tuleb kanda pidevalt hoolt ja siin pole erandiks ka murutraktor. Kindlasti vaheta igal aastal õli ning puhasta masin põhjalikult enne kui selle talveks garaaži paned. Loe läbi ka garantiitingimused, sest vale hooldus võib masinale antud garantii lõpetada. Hoolsa peremehe käes peab masin vastu palju aastaid, aga selleks, et masin pakuks ka maksimaalselt mugavust ja ajasäästu, on tarvis enda jaoks eelnevalt kaardistada kõik masinale seatavad ootused.

Artikkel ilmus 01.04.2016 ajakirjas TM Kodu & Õued. Murutrkatorite valikuga tutvu hansapost.ee