Eestlased lõid maailma turvalisima virtuaalse isikutuvastamise teenuse

Postitas BNS, Äripäev, Genius, august 19, 2016

Uus isikutuvastusteenus, mis võimaldab inimest tuvastada isikut tõendava dokumendi ja veebikaamera abil, kannab nime Veriff. Tänu Veriffile saab edaspidi avada pangakonto, hoiustada raha või teha teisi finantstehinguid kontorit külastamata. Teenus laieneb ka e-residentidele.

Veriff

Sarnast lahendust polnud varem võimalik Eestis kasutusele võtta, sest puudus seaduslik alus isikutuvastamiseks tehniliste vahendite kaudu finantsteenuste valdkonnas. Kolmapäeval võttis Riigikogu aga vastu uue Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse, mis lõi juriidilise pinna innovaatilise toote kasutusele võtmiseks.

Veriffi tegevjuht Kaarel Kotkas selgitas, et Veriffi teenus haakub uue seadusega suurepäraselt. "Veriff on verifitseerimise šerif – meie kaitseme pettuste eest," ütles ta. Loodud tarkvaralahendus suudab lugeda isikut tõendavalt dokumendilt kõiki andmeid ning neid automaatselt riiklike registrite andmetega võrrelda. Isiku tuvastamine Veriffi abil võtab panga jaoks keskmiselt viis minutit.

Veriff kaitseb kelmuste eest
Kotkas rääkis, et tegevuse alustamine nõudis väga põhjalikke läbirääkimisi riiklike asutustega. “Tegime koostööd nii Siseministeeriumi kui Rahandusministeeriumiga. Kooskõlastused olid arusaadavalt äärmiselt detailsed, pääsemaks eraettevõttena ligi isikuandmetele,” ütles ta.

Veriff on löönud käed Eesti suurima netikaubamajaga Hansapost, mille käibest moodustavad suure osa järelmaksutehingud. “Uue lahenduse positiivne külg on see, et ausa kliendi jaoks ei muutu midagi, aga ebaausa elu läheb märksa keerulisemaks,” selgitas Hansaposti juhatuse liige Taavi Rajur. “Meie jaoks on oluline tagada, et kaupa telliv klient kasutab õiget identiteeti. See vähendab kelmuste katseid ja aitab kaitsta nii meie kliente kui koostööpartnereid,” selgitas Rajur. “Pikas vaates saame säästa ressursse tegevusteks, mis aitavad meil põhiteenuseid arendada ja turuosa kasvatada," lisas ta.

Veriff

Mainekad investorid, mõjukad kliendid
Veriffi investoriteks on Mobi Solutions eesotsas Rain Rannu ja Linnar Viigiga ning Inbanki tütarettevõte Inbank Technologies. Viimase emafirmast Inbankist, saab ka Veriffi esimene pangast klient. Inbanki tegevjuht Jan Andresoo ütles, et Veriff võimaldab tuua panga teenused kõigi Eesti inimesteni.

“Veriffi kasutusvaldkonnad on lõputud, kuna isiku tuvastamise vajadus eksisteerib paljude tehingute puhul ning tehnoloogia areng on toonud kaasa suurema anonüümsuse teenuste kasutamisel. Näiteks meie kliendi jaoks tähendab virtuaalne isikutuvastus aja säästmist ja võimalust erinevaid teenuseid kasutada, panga jaoks muutub tegutsemine aga turvalisemaks,” sõnas Andresoo. Ta lisas, et Veriffi lahendusel on suur rahvusvaheline potentsiaal, kuna teenust on võimalik kohandada sobivaks ka teistele riikidele.

Praeguseks on Veriff sõlminud koostöölepingu jagamismajanduse lipulaeva Uberiga. Uber Eesti tegevjuht Enn Metsari sõnul analüüsitakse hetkel, kuidas saaks Veriffi kasutada Uberi juhtide tausta kontrollimise tõhustamiseks. "Väärtustame turvalisust ja head teenindust, mistõttu on taustakontroll meile alati oluline. Veriff pakub võimalust töömahukat protsessi efektiivsemaks muuta, tagades väga hea kvaliteedi ja kasutajakogemuse. Seetõttu soovime tulevikus integreerida Veriffi teenused oma registreerimisprotsessiga," ütles ta.

Artikkel ilmus 20.06.2016  Äripäeva ITuudistes

Sarnased artiklid:
20.06.2016 Pealinn: Uber soovib juhte hakata tuvastama virtuaalselt
20.06.2016 Postimees: Uus Eesti idufirma lihtsustab oluliselt finantstehingute tegemist
20.06.2016 RUP: Hansapost võttis kasutusele isikutuvastuse lahenduse Veriff
28.06.2016 Genius: Eestlaste idufirma Veriff lubab maailma kõige turvalisemat isikutuvastamise teenust